Opis
Naše babice so domača jabolka, hruške in slive sušile na krušni peči, ker pa te, žal, nima vsak doma, naše podnebje pa nam ne dopušča sušenja na zraku, se moramo zateči k sodobnejšim pripomočkom. Najbolj se idealnim pogojem za sušenje hrane približamo z električnimi sušilniki sadja in zelenjave. Ti omogočajo natančno nastavitev temperature sušenja in prilagajanje pogojev po potrebi. Oglejte si Statusov veliki sušilnik sadja, zelišč in zelenjave in preizkusite najstarejši način shranjevanja sadja. S sušenjem odstranite vodo in tako onemogočite razvoj mikroorganizmov, zaradi katerih bi prišlo do gnitja.
Veliki sušilnik sadja, zelišč in zelenjave: zdravi domači prigrizki
Izkoristite poletno in jesensko obilje domačega sadja in zelenjave ter si pripravite zdrave prigrizke za zimske dni. Jabolčni krhlji bodo v vas zagotovo prebudili spomin na otroška leta. Posušite še slive, češnje in marelice ter pripravite domačo zelenjavno mešanico iz korenčka, pora, čebule, zelene, paprike, drobnjaka, rožmarina in bazilike. Kuhane jedi, začinjene z domačo vegeto brez konzervansov in aditivov, bodo še okusnejše in primerne tudi za tiste, ki so občutljivi na določene sestavine kupljenih mešanic začimb.
Sušenje gob
Strastni nabiralci gob ste se zagotovo že prepričali, da zamrzovanje gob v običajnih vrečkah ni najboljši način shranjevanja teh jesenskih dobrot. Gobe so kot spužve in hitro vsrkajo arome ter vlago iz okolice. Najboljši način shranjevanja gob je sušenje, ki še dodatno poudari njihovo aromo, zato so posušeni jurčki odlični za izboljševanje okusa najrazličnejših jedi. Za rižoto, gobovo juho, smetanovo omako in enolončnico bodo zadosti že 2-3 rezine posušenih jurčkov ali pol žličke mlete esence.
Na enak način lahko izboljšate tudi okus juh in omak v zimskih dneh, ko uporabljate zamrznjeno zelenjavo. Nekaj kolobarjev posušenega korenčka bo lepo poudarilo okus korenčkove juhe ali enolončnice. Bodite kreativni in posušite tudi čebulo, česen, rožmarin in še kaj; družino boste prijetno presenetili z okusi, ki jih bodo spominjali na poletne dni.
Ideje za sušenje sadja in zelenjave
Otrokom pripravite dehidrirano sadje, ki je bogato z vitamini in vlakninami. Naj se sladkajo brez slabe vesti, prelisičite jih z zdravim in barvitim zelenjavnim čipsom namesto kupljenega. Posušite nekaj korenčka, čebule, zelene, pora, paprike in drobnjak ter zmeljite in zmešajte v okusno domačo vegeto, ki ne vsebuje konzervansov in ojačevalcev okusa.
Veliki sušilnik sadja, zelišč in zelenjave – vsestranska uporaba
Aparat za sušenje je zelo vsestranski in ga je mogoče uporabljati tudi za:
- pripravo jogurtov,
- priboljškov za pse in mačke,
- sušenje oreščkov ter tudi
- dekoracij iz citrusov in cvetja.
Za več idej in nasvetov za sušenje preberite priložena navodila, pripravili pa smo tudi brezplačno e-knjižico, ki vsebuje recepte za pripravo najrazličnejših poslastic v dehidratorju. Prenesite si jo na tej povezavi.
Zakaj izbrati Statusov dehidrator kapacitete 30 litrov?
Kovinsko ohišje ter osem pladnjev za sušenje večjih in manjših živil zagotavljajo optimalen proces sušenja s čim manj porabljene energije; brez nevarnosti, da bi se kaj vnelo kot pri plastičnih sušilnikih. Statusov sušilnik ima bočni ventilator, ki omogoča horizontalno pihanje zraka, zato je dovolj, da med sušenjem (če ocenite, da je potrebno) obrnete pladnje. Ni pa jih potrebno prestavljati po višini kot pri okroglih sušilnikih, kjer zrak piha od zgoraj proti dol ali obratno.
Nastavitev temperature: od 50 do 80°C, čas delovanja: do 12 ur.
0,74 m2 skupne uporabne površine osmih pladnjev (en pladenj meri 370 x 250 mm) za sušenje bo zadosti, da pripravite večje količine sadnih prigrizkov ali naenkrat posušite vso zelenjavo za domačo vegeto. Priporočamo, da hkrati sušite živila, ki so si čim bolj podobna po strukturi in vsebnosti vlage, saj se proces sušenja močno razlikuje pri zelenjavi, sadju in zeliščih.
Vsekakor je dehidracija živil proces, ki ga je treba spremljati in po potrebi prilagajati. Če opazite, da se določeni kosi posušijo hitreje, jih odstranite in shranite v neprepustno embalažo. Če opazite, da se živila bližje ventilatorja hitreje sušijo, obrnite pladnje, tako da so ta živila stran od ventilatorja.
Kako najbolje shraniti posušena živila?
Jabolčni krhlji in hruške, še posebej pa posušene gobe, nase hitro vežejo vlago iz okolice, zato jih je treba takoj, ko se ohladijo, shraniti v neprepustno embalažo. Najbolj primerne so vakuumske vrečke in vakuumske posode, ki se nepredušno zaprejo in ščitijo živila tudi pred zunanjimi škodljivci.
Vzdrževanje in čiščenje
Pred prvo uporabo zaženite prazen sušilnik za vsaj eno uro na najvišji temperaturi. Po vsakem sušenju živil operite pladnje – ročno ali v pomivalnem stroju. Zasušene ostanke boste najlažje odstranili tako, da pladnje namočite v toplo vodo in po nekaj minutah zdrgnete trdovratne madeže.
Materiali
Ohišje in pladnji so kovinski, vratca so iz temperiranega stekla.
Mnenja strank
Zaenkrat še ni mnenj.